Wall of Fame

Kongelisten

Over Danske doublè


D.P. Buchtrup, 11 stk.

Sigurd Andersen, 10 stk.

Jes Jessen, 10 stk.

Poul Bieler, 8 stk.

Carl Haxthausen, 6 stk.

Axel Nielsen, 6 stk.

Frans Marcher, 5 stk.

Erik Nielsen, 4 stk.

Rudolf Sand, 4 stk.

August Madsen, 3 stk.

Eiler Holck, 3 stk.

Eiler Marcher, 3 stk.

Rosenkrantz, 3 stk.

Palle Therkildsen, 3 stk.


Listen bliver opdateret løbende efter samme forudsætninger, som det kræves for at blive medlem i Dansk Sneppe Klub.


Listen er taget fra bogen "Sneppen" af Bertel Bavngaard anno 2000

Dansk Sneppeklub

Medlemmer 1984 - 2009


  1. Halfdan Poulsen, 10.11.1984 Terndrup
  2. Søren Enggard, 28.12.1984 Svenstrup
  3. Erik Skovgaard Sørensen, 03.11.1985 Agerbæk
  4. Niels Juul Johannesen, 16.11.1985 Vadum
  5. Nis T. Thomsen, 17.11.1985 Holstebro
  6. Flemming Sørensen, 29.11.1985 Horne, Fåborg
  7. Troels Nørgaard Iversen, 03-11-1986 Vestervig
  8. Peter M. Hansen, 03.11.1986 Esbjerg
  9. Preben Poulsen, 10.11.1986 Ribe
  10. Stig Hansen, 18.11.1986 Næstved
  11. Kurt R. Fritzbøger, 23.11.1986 Lyngby
  12. Tom Wiberg, 29.11.1986 Søborg
  13. Paul Krogh, 20.12.1986 Bedsted
  14. Jef Nørgaard, 03.11.1986 Skærbæk
  15. Adolf R. Jensen, 08.11.1987 Brande
  16. Thyge Vestergaard Olesen, 09.11.1987 Gandrup
  17. John Andersen, 29.11.1987 Korinth, Fåborg
  18. Brian S. Petersen, 07.11.1988 Nykøbing S.
  19. Bruno Hansen, 08.11.1987 Boeslunde
  20. Niels Chr. Vejlgaard, 03.11.1989 Videbæk
  21. Jørn Lund-Thomsen, 25.11.1989 Sønderup
  22. Alan Andersen, 14.10.1989 Bælum
  23. Laurids Holm, 12.11.1989 Doverodde
  24. Poul Erik Kristensen, 24.10.1990 Tvorup
  25. Ove Finderup, 22.11.1990 Ertebølle, Farsø
  26. Svend S. Jensen, 12.11.1990 Roskilde
  27. Leif Filsø, 12.10.1991 Holstebro
  28. Erik Bach Pedersen, 21.10.1991 Esbjerg
  29. Torben Jørgensen, 31.10.1992 Værum, Randers
  30. Svend Erik Jørgensen, 01.11.1992 Hjallerup
  31. Lars Mortensen, 01.11.1992 Ribe
  32. Mogens Poulsen, 04.11.1992 Svinninge, Ørbæk
  33. Dimitri Poul Buchtrup, 13.11.1992 Randers
  34. Flemming Konnerup, 14.11.1992 Hjørring
  35. Ove Pedersen, 14.11.1992 Aalborg
  36. Per Tækker, 16.11.1992 Vejen
  37. Poul Møller Andersen, 28.12.1992 Gistrup, Aalborg
  38. Per E. Jacobsen, 11.10.1993 Vesterø, Læsø
  39. Hans Søndergaard, 24.10.1993 Give
  40. Lars Storgaard, 28.11.1993 Vellev, Ulstrup
  41. Keld Svendsen, 29.10.1994 Aalborg
  42. Ejgil Ø. Skytte, 13.11.1994 Grønbjerg, Spjald
  43. Jørn Holm, 05.11.1995 Svaneke, Bornholm
  44. Kristian E. Hansen, 11.11.1995 Ansager
  45. Keld Kristensen, 27.10.1996 Saltum
  46. Benny Graversen, 27.10.1996 Byrum, Læsø
  47. Bent Hansen, 27.12.1996 Skaarup,Fyn
  48. Jens Strandbygaard, 26.10.1997 Nissum, Ulfborg
  49. Børge Pedersen, 01.11.1997 Højslev
  50. Kim Kristensen, 16.12.1997 Hvalsø
  51. Christian Hollesen, 08.11.1998 Holstebro
  52. Peter Chrois Møller, 01.12.1998 Aabenraa
  53. Svend Eg Lindeved, 30.10.1999 Vejle
  54. Peter Munthe-Brun, 31.10.1999 Vordingborg
  55. Jens Kirkelund Jensen, 07.11.1999 Hirtshals
  56. Thomas Rasmussen, 20.11.1999 Vipperød
  57. Henrik Kristensen, 07.11.1999
  58. Viggo Sørensen, 11.12.1999, Silkeborg
  59. Ole Lund, 28.10.2000
  60. Peter Olesen, 28.10.2000, Fårup
  61. Per Hyttel, 28.10.2000, Brovst
  62. Jes Jessen, 28.10.2000, Esbjerg
  63. Leif Malskær, 02.11.2000, Slagelse
  64. Flemming Husted, 05.11.2000, Spjald
  65. Jørn Frandsen, 09.11.2000, Egå
  66. Kjeld Lautrup, 11.11.2000, Skærbæk
  67. Torben Nedergaard, 18.11.2000, Kjellerup
  68. Jens Peter Toftdahl, 19.11.2000, Snedsted
  69. Villy Andersen, 19.11.2000, Skive
  70. Stig Kristensen, 22.11.2000, Ringsted
  71. Jens Chr. Villadsen, 26.11.2000, Pandrup
  72. Palle Stage, 13.12.2000, Middelfart
  73. Ole Mortensen, 31.12.2000, HIrtshals
  74. Peter Strøbech, 24.10.2001, Haslev
  75. Renè Løvig Jensen, 02.11.2001, Sprøttrup
  76. Johan Øllgård, 11.11.2001, Stauning, Skjern
  77. Kaj Bauer Madsen, 24.11.2001, Viborg
  78. Vagn Aagaard, 16.12.2001, Horsens
  79. Niclas Kryger, 27.10.2002, Ringsted
  80. Jan Bjerre, 02.11.2002, Egebæk, Ribe
  81. Bjørn Hjorth, 02.11.2002, Højbjerg
  82. Niels Henrik Pedersen, 03.11.2002, Esbjerg
  83. Ivan Mølgaard, 09.11.2002, Assels
  84. Knud Erik Rusbjerg, 12.11.2002, Lem, Spøttrup
  85. Knud Sørensen, 16.11.2002, Hedehusene
  86. Lars Karnøe, 16.11.2002, Aarhus
  87. Jais Pedersen, 23.11.2002, Præstø
  88. Preben LAuridsen, 28.12.2002, Højer
  89. Søren P. Kibsgaard, 30.10.2003, Solbjerg, Erslev
  90. Karl V. Lauritsen, 09.11.2003, Egtved
  91. Finn H. Jacobsen, 14.12.2003, Mårslev
  92. Jan Birk Nielsen, 27.12.2003, Hirtshals
  93. Tommy Thomsen, 07.10.2004, Grindsted
  94. Per Krenk, 31.10.2004, Give
  95. Dion B. Nielsen, 01.11.2004, Varde
  96. Hans Jørgen Pedersen, 06.11.2004, Sommersted
  97. Torben Søe, 13.11.2004, Thisted
  98. Per Bering, 22.11,2004, Ringsted
  99. Martin Christiansen, 28.11.2004, Fåborg
  100. Martin Slivsgård Rasmussen, 03.12.2004, Esbjerg V.
  101. Frank Vinther-Jensen,03.11.2005, Bjergby, Hjørring
  102. Jseper F. Lidegaard, 2004
  103. Peder F. Lidegaard, 2005
  104. ?
  105. Søren Pedersen, 05.11.2005, 6920 Videbæk
  106. ?
  107. ?
  108. ?
  109. ?
  110. ?
  111. ?
  112. ?
  113. ?
  114. ?
  115. Michael Krogh, 17.11.2007, Hjerting

  116. ?
  117. Bent Andersen, 10.11.2008, Borup
  118. Kristian Andersen, 08.11.2009 Pindstrup
  119. Knud Erik Hansen, 07.11.2008 Filskov, 7200 Grindsted
  120. ?
  121. ?
  122. Jesper Trane Mogensen, 22.11.2008 Skødebjerg Nygaard
  123. Hans-Jørgen Rafn, 22.11.2008 Holmegård, Byrum